W naszych domostwach powstają znaczne ilości odpadów niebezpiecznych. Charakteryzują się one tym, że ze względu na rodzaj i skład mają właściwości szkodliwe, trujące, toksyczne, żrące i muszą zostać potraktowane i zagospodarowane w odpowiedni sposób. Nie można umieszczać tych odpadów razem z innymi odpadami, gdyż niewłaściwa gospodarka nimi może spowodować, że będą stanowiły zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt.

Odpady niebezpieczne w gospodarstwach domowych

Do odpadów niebezpiecznych, jakie powstają w gospodarstwach domowych należą przede wszystkim:

  • baterie i akumulatory
  • zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne
  • przeterminowane leki
  • przepracowane oleje silnikowe, smarowe
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • odpady azbestowe
  • odpady opakowań i pozostałości po środkach ochrony roślin, farbach, klejach, rozpuszczalnikach

Wszystkie wymienione powyżej odpady zawierają substancje, które działają szkodliwie na środowisko lub są zaliczane do niebezpiecznych, toksycznych, żrących.

Przykładowo, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a więc lodówki, pralki, radia, telewizory, telefony komórkowe i inne, zawierają chrom, rtęć, azbest, kadm, freon.

Leki zbudowane z szeregu związków chemicznych, po terminie przydatności stają się trucizną, która jest zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Ponadto jeśli wyrzucimy przeterminowane leki do toalety, oczyszczalnie ścieków nie będą w stanie poradzić sobie z substancjami w nich zawartymi, a ich obecność w wodzie uodparnia bakterie i wirusy.

Kary za wyrzucanie odpadów niebezpiecznych wraz z odpadami komunalnymi i innymi niż niebezpieczne

Nie należy wyrzucać odpadów niebezpiecznych do kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne i inne niż niebezpieczne. Zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska, odpady te powinny trafić do specjalnych punktów zbierania, a stamtąd do zakładów prowadzących ich odzysk i recykling lub utylizację. Nie powinny one bowiem, ze względu na swe właściwości, być składowane na wysypiskach śmieci.
Za mieszanie odpadów niebezpiecznych z innymi niż niebezpieczne, grożą wysokie kary finansowe.

Co można zrobić z odpadami niebezpiecznymi, niestandardowymi?

Oleje, smary

Można zostawić w punkcie serwisowym, w warsztacie mechanicznym, w momencie korzystania z usługi serwisowania, naprawy, wymiany, sprzedać do skupu lub punktu zbiórki przepracowanych olejów, gdzie zostaną przekazane do recyklingu i regeneracji lub unieszkodliwienia.

Baterie i akumulatory

Można wrzucić do odpowiednio oznakowanego pojemnika w prawie każdym sklepie, mającym w swojej ofercie baterie i akumulatory, urzędach, szkołach. Większe ilości można oddać do miejsc zbiórki. Odpady tego typu zostaną przekazane do zakładów zajmujących się odzyskiem i recyklingiem baterii i akumulatorów.

Zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne

Możemy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników ustawionych w punktach sprzedaży detalicznej lub hurtowej, urzędach, szkołach. Możemy również oddać zużyte świetlówki do sklepu – w momencie zakupu nowych.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – możemy oddać zużyty sprzęt do sklepu w momencie zakupu nowego lub też oddać do punktów sprzedaży detalicznej lub hurtowej, gdzie prowadzone są nieograniczone zbiórki tego typu odpadów. Ponadto w każdym mieście organizowane są zbiórki zużytego sprzętu lub ogłoszone są na stronach urzędów miasta, gmin miejsca zbierania, gdzie taki sprzęt zostanie nieodpłatnie przyjęty. Ponadto zużyty sprzęt można zostawić w punkcie serwisowym jeżeli nie nadaje się on do naprawy lub jego naprawa jest nieopłacalna.

Przeterminowane leki

Możemy oddawać do aptek lub punktów zbierania organizowanych przez gminy.

Odpady opakowań i pozostałości farb, rozpuszczalników, klejów, środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin możemy oddawać do sklepów, w których prowadzona jest sprzedaż takich artykułów. Odpady farb, klejów, rozpuszczalników możemy przekazywać do punktów zbierania odpadów niebezpiecznych.

Avatar
Napisane przez ZoomMakreting