W artykule tym chciałbym przedstawić Państwu jeden z elementów naszej pracy, a mianowicie przeprowadzanie audytu ekologicznego. Czym jest audyt ekologiczny? Jak przebiega audyt? Jak się do niego przygotować? I dlaczego jest tak ważny? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w krótki i przystępny sposób. Zapraszam do lektury.

Czym jest audyt ekologiczny?

Audyt ekologiczny jest to przegląd zakładu pod kątem spełniania wymagań prawa ochrony środowiska. Dzieli się on zazwyczaj na dwie części. Część dotyczącą zaznajomienia się z dokumentacją zakładu oraz część związaną z oględzinami zakładu. Podczas oględzin sprawdzamy wpływ poszczególnych aspektów, takich jak: emisja zanieczyszczeń, gospodarka odpadowa, gospodarka opakowaniowa i gospodarka wodna, na środowisko otaczające zakład.

Jak przebiega audyt?

Gdy wspólnie ustalimy datę audytu, wówczas o umówionej godzinie przystępujemy do działania. Kolejność działań nie jest przypadkowa i zazwyczaj zaczynamy od przeglądu dokumentacji zakładu. Zapoznanie się z dokumentami pozwala nam wstępnie oszacować wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. Zdarzają się takie sytuacje, iż zakład nie posiada żadnej dokumentacji związanej z ochroną środowiska, gdyż albo dopiero rozpoczyna swoją działalność, albo po prostu nikt się tym do tej pory nie zajmował. Wówczas przechodzimy do drugiej części audytu, czyli oględzin zakładu. Po oględzinach podsumowujemy naszą pracę oraz informujemy klienta, kiedy otrzyma raport z audytu.

Jak przygotować się do audytu?

Jak już wspomniałem należy przygotować niezbędną dokumentację.  Przykładem takich dokumentów są: wszelkiego rodzaju pozwolenia oraz zgłoszenia instalacji, umowy z organizacjami odzysku, umowy z odbiorcami odpadów, umowy z wodociągami, karty techniczne urządzeń użytkowanych w zakładzie, karty charakterystyki preparatów chemicznych stosowanych w zakładzie, dokumenty dotyczące badań, czy to wody, czy też emisji do powierza. Ważnym elementem jest również zapewnienie na audycie obecności osoby lub osób, które to bardzo dobrze znają specyfikację i pracę zakładu. A także mają wiedzę na temat instalacji technicznych i rozwiązań technologicznych. Wiedza tych osób zdecydowanie wpłynie na jakość przeprowadzonego audytu.

Dlaczego audyt jest taki ważny?

Bardzo często zdarza się, iż klient, który do nas trafi nie jest świadomy, że przedsięwzięcie, które prowadzi, tak mocno może wpłynąć na jakość otaczającego nas środowiska. Dostaję mnóstwo telefonów oraz zapytań na e-maila typu „Chyba coś muszę robić związanego z ochroną środowiska?” I najczęściej tak jest, z tym, że nie tylko „COŚ”, ale nawet całkiem sporo. Raport, który przygotowujemy pokazuje „czarno na białym”, do czego zobowiązany jest przedsiębiorca względem ochrony środowiska. Przeprowadzając audyt często słyszymy za plecami „Czy oni są inspektorami i czy będą mandaty”. Odpowiadając na to i wiele podobnych pytań informuję – Nie, nie jesteśmy inspektorami i nie wypisujemy mandatów. Owszem działamy podobnie jak Inspektorzy z Inspektoratu Ochrony Środowiska, z tym że po audycie otrzymują od nas Państwo nie mandat a rzetelnie sporządzony raport wraz z instrukcją, co i w jakiej kolejności należy naprawić. Nie warto również nic przed nami ukrywać, gdyż jeżeli później kontroli prawdziwego urzędu lub inspektoratu wyjdzie na jaw jakaś niezgodność, ukryta przed nami podczas audytu, wówczas na jej naprawę może być za późno.

Avatar
Napisane przez Jakub Półtorak