Ochrona środowiska i ochrona przyrody dla początkujących.

 

Nie masz pojęcia o ochronie środowiska w swojej firmie? Nie wiesz o co chodzi z ochroną przyrody podczas prowadzonych inwestycji? Ten artykuł jest dla Ciebie :).

Podejmując pracę w zeszłym roku w Oś Eko, zastanawiałam się czym ta firma tak naprawdę może się zajmować i to jeszcze z podziałem na środowisko i przyrodę?!

Dziś już wiem i dziwne by było jakbym tego nie wiedziała, ale postaram się w tym artykule, pokrótce wytłumaczyć, tym którzy nie mają do czynienia ze środowiskiem i przyrodą, o co w ogóle chodzi :).

Zacznijmy od ochrony środowiska… najłatwiej rzecz ujmując nasza firma działa na takiej samej zasadzie jak biura rachunkowe, z tym że my przejmujemy wszelkie obowiązki nałożone przez państwo, poprzez szereg ustaw i rozporządzeń w zakresie środowiska.

A teraz jaśniej na temat samego stwierdzenia „środowisko”. No cóż, każde przedsiębiorstwo, czy to małe, czy to duże, ma z nim do czynienia, a przez to ma nałożone obowiązki wynikające z przepisów prawa, związane:

  • z emisją pyłów i gazów do powietrza – np. lakiernia samochodowa, która zanieczyszcza powietrze, ale i przedsiębiorstwa w których jest kocioł, piec, klimatyzatory, stanowisko spawalnicze, to wszystko wchodzi w zakres emisji;
  • z samochodem w firmie, który również należy rozliczyć;
  • z opakowaniami – ale zużytymi tylko we własnym zakresie;
  • ze sprzętem – czy to biurowym, czy specjalistycznym, każdy sprzęt ma „swoją datę ważności” i nie jest wieczne;
  • z odpadami – karty przekazania odpadu, bo przecież nie wywozimy śmieci do lasu, prawda?!

Mówiąc o obowiązkach mam na myśli rozliczanie, składanie sprawozdań i raportów do odpowiednich urzędów. Ponadto, wyżej wymienione zagadnienia trzeba czasami mieć uregulowane różnego rodzaju pozwoleniami, czy też należy dokonać różnego rodzaju zgłoszenia. Gdzie, kiedy, co i jak, to już wiedzą nasi specjaliści ;). Zajmujemy się również opłatami środowiskowymi, ale z korzyścią dla klienta.

A teraz ochrona przyrody i tu uwaga, nie przywiązujemy się do drzew, żeby uchronić je przed wycinką, nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom prace w terenie można pogodzić z przyrodą, jak to zrobić? Zgłosić się do nas :). Nasi specjaliści pomogą, podpowiedzą. A teraz jaśniej, na przykładzie budowy popularnej drogi S-3, zastanawialiście się kiedyś po co przy budowie takiej drogi, na poboczu (nie wszędzie oczywiście), ustawione są takie dość niskie płotki? Odpowiedź jest – teraz dla mnie prosta – po to, aby uchronić gady i płazy przed śmiercią, chodzi o to, by małe żabki nie zostały stratowane przez ciężki sprzęt budowlany i nie tylko. A kto z Was wie kiedy są okresy lęgowe, a przez to – chronione okresy poszczególnych ptaków? Ja nie mam pojęcia, ale wiem, że nasi specjaliści doskonale poradzą sobie z tym zagadnieniem. A z całą pewnością taka wiedza jest przydatna przy wycince drzew. A kto, jeśli nie nasi specjaliści, pomoże Wam przy nadzorze inwestycji, budowy itp.?! Musimy tu również pamiętać, że tylko wyspecjalizowana kadra wie, gdzie, kiedy i jak załatwić ustępstwa od przepisów prawa. I oczywiście zagłębiając się w ochronę przyrody, musimy też wiedzieć, że to nie tylko zwierzyna, ale i roślinność. Można by pomyśleć, że chcąc poprowadzić inwestycję lub podjąć budowę, zawsze napotkamy albo na chronioną zwierzynę lub na roślinność, ale w takim wypadku są dwa wyjścia – poddać się na starcie lub zgłosić się do nas, nasi specjaliści nie są cudotwórcami, ale znajdą rozwiązanie najbardziej korzystne dla klienta 😉 A czy ktoś potrzebuje inwentaryzacji np. drzew? Zapraszamy, policzymy wszystko 😉

Reasumując, jeżeli Twojej firmie grożą wysokie kary za niespełnione wymogi w zakresie ochrony środowiska lub przyrody – dzwoń do nas z rzetelnie i sprawnie uporamy się z tego typu problemami!

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem pomogłam, tym którzy wcześniej nie mieli pojęcia o co tu chodzi

Avatar
Napisane przez Anna Małecka