Co to jest emisja do powietrza i czym różni się emisja niska od wysokiej? Emisja zanieczyszczeń to najogólniej wprowadzanie różnego typu substancji do powietrza. W zależności od punktu wprowadzania zanieczyszczeń można wyróżnić emisję niską oraz emisję wysoką.

O emisji wysokiej mówimy wtedy, gdy miejsce wprowadzania zanieczyszczeń do powietrza znajduje się powyżej 40 metrów od poziomu terenu. Są to duże kominy przemysłowe (np. w elektrowniach). Emisja ta jest w dużym stopniu monitorowana przez organy Ochrony Środowiska.

Emisja niska natomiast jest to emisja, w której udział ma każdy z nas. Mają na nią wpływ zarówno środki transportu, indywidualne gospodarstwa domowe i rolne oraz lokalne przestarzałe kotłownie.

Część zanieczyszczeń do powietrza wprowadzają też zakłady przemysłowe, jednakże Instytucje Ochrony Środowiska monitorują, aby nie przekraczały one dopuszczalnych norm dla środowiska i działały w zgodzie z Prawem Ochrony Środowiska.

Jakie są główne zanieczyszczenia powietrza?

Emisja powodowana jest całym zestawem zanieczyszczeń w postaci gazów i pyłów. W powietrzu mogą występować takie związki jak:

  • metale ciężkie: Hg, Cd, Pb, Mn, Cr,
  • amoniak,
  • tlenki siarki i azotu,
  • WWA, dioksyny i furany,
  • lotne związki organiczne,
  • tlenek węgla,
  • gazy cieplarniane,
  • pyły.

 

Źródła zanieczyszczeń powietrza i ich wpływ na organizm człowieka

Ich wpływ na nasze zdrowie nie jest bez znaczenia. Metale ciężkie mają zdolność odkładania się w nerkach, śledzionie i szpiku kostnym. Negatywnie wpływają na układ nerwowy, mogą powodować anemię oraz zaburzenia snu. Związki takie jak kadm i nikiel zwiększają również ryzyko chorób nowotworowych.

Tlenki siarki do powietrza trafiają głównie ze spalania paliw. Dwutlenek węgla może być wchłaniany przez układ oddechowy i transportowany wraz z krwią. Występowanie wysokich stężeń może być przyczyną chorób takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli. Może zaostrzać choroby układu krążenia oraz osłabiać odporność na infekcje dróg oddechowych.

Tak jak w przypadku tlenków siarki, źródłem zanieczyszczeń NO i NO2 jest przemysł energetyczny oraz spaliny silników samochodowych. Tlenki azotu są szczególnie szkodliwe dla osób starszych i dzieci, gdyż powodują osłabienie funkcji obronnych płuc, oraz zaburzenia wentylacji płuc co skutkuje mniejszym nasyceniem krwi tlenem i obniżeniem zdolności samooczyszczania się dróg oddechowych.

WWA czyli inaczej wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to np. benzo(a)piren, który jest zawarty w pyłach ze spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa) oraz drewna. Benzo(a)piren uznawany jest za związek kancerogenny, może powodować raka skóry, pęcherza oraz płuc.
Kolejnym niebezpiecznym zanieczyszczeniem jest tlenek węgla. Jego emisja wynika ze spalania paliw kopalnych przy ograniczonym dostępie tlenu. W atmosferze przechodzi do dwutlenku węgla, gdyż sam jest nietrwały. Potrafi łączyć się z hemoglobiną (ma wysokie powinowactwo) przez co utrudnia przewodzenie tlenu. Wpływa na krew, mózg, pracę serca oraz płód. Przy stężeniu powyżej 100 ppm stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Pyły jako istotne źródło zanieczyszczeń powietrza

Jednym z istotniejszych zanieczyszczeń widzianych gołym okiem są pyły. Jednakże nie są tak groźne dla zdrowa duże frakcje, które opadają na powierzchnie ziemi, a drobne frakcje poniżej 10 mikrometrów (jest to jedna szósta średnicy ludzkiego włosa) oraz poniżej 2,5 mikrometrów. Pyły PM10 są wdychane bezpośrednio do płuc, ale mogą być akumulowane w górnych drogach oddechowych, natomiast pył PM2,5 jest wstanie dotrzeć aż do pęcherzyków płucnych gdzie utrudnia wymianę gazową. Pyły mogą powodować choroby układu oddechowego, alergie, nowotwory płuc, krtani i gardła.

Źródła

http://www.euro-net.pl/~adamczak/ekologia/powietrze.htm
http://home.agh.edu.pl/~graboska/doc/Metale_ciezkieOS.pdf
http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=239&Itemid=273
http://www.ietu.katowice.pl/wpr/Dokumenty/Materialy_szkoleniowe/Szkol2/10-smolik.pdf
http://dhss.delaware.gov/dhss/dph/files/benzopyrenefaq.pdf

Avatar
Napisane przez Karolina Malinowska